Коли люди ставлять за мету будівництво приватного будинку або котеджу, перше, чому варто приділити особливу увагу — це проект. Розробка індивідуального проекту — це процес довгий, складний та дорогий. Набагато вигідніший захід — покупка типового або, простіше кажучи, готового проекту майбутнього будинку.
Проте варто враховувати, що не кожен типовий проект зможе ідеально підійти під тип місцевості вашої земельної ділянки. У цьому випадку фахівці та майбутні власники вдаються до процесу адаптації обраного проекту. Процедура ця складна і потребує уваги та кваліфікації, тому розглянемо всі нюанси її реалізації.
Згода на зміни та інші нюанси проекту
Для серйозних модифікацій у проект вноситься згода на зміни, що дозволяє виконувати роботи без повторного втручання представників будівельної компанії. Згода, у свою чергу, дозволяє проводити маніпуляції та зміни в областях:
- зміни віконних та дверних отворів, мансардних вікон (такі зміни включають за необхідності ліквідацію вікон та дверей, зміну розташування та розмірів);
- зміни матеріалів та видів конструкцій з умовою збереження необхідних технічних параметрів;
- визначення типу покрівлі та обліку запроектованих ухилів та навантаження покрівлі;
- незначного втручання у не конструкційні елементи внутрішнього планування;
- модифікацій внутрішніх мереж (розташування димоходу, розведення мереж тощо);
- заміни системи опалення будинку;
- функціонального призначення конкретних приміщень;
- зміни розмірів терас та зовнішніх сходів.
Зміна інших нестандартних рішень має бути зумовлена консультацією з фахівцями будівельної компанії, яка виконує ваші запити. Після цієї консультації буде висунуто додаткову згоду на зміни у проекті. Для його реалізації необхідно надати деякі дані.
Хто проводить адаптацію
За необхідності провести адаптацію обраного проекту рекомендується звертатися до досвідчених та кваліфікованих архітекторів або проектувальників, які мають компетентні знання щодо місцевих містобудівних умов. При адаптації проекту архітектором розглядається кожен розділ, описується та проштамповується кожне окреме креслення.
Архітектор, який займатиметься адаптацією готового проекту і займається планом забудови, буде вважатися проектувальником цієї будівлі. Причому, навіть якщо їм особисто не буде внесено жодних змін, відповідальність за обсяг та правильність адаптації проекту лежатиме саме на ньому.
При адаптації типового проекту архітектор-адаптатор повинен затвердити його, поставити печатку та підпис, а також додати свій сертифікат.
Архітектор-адаптатор та адаптуючий проектувальник
Незважаючи на те, що архітектор-адаптатор, по суті, стає проектувальником на певному етапі своєї роботи, обов’язки у цих двох фахівців трохи відрізняються. Обов’язки архітектора-адаптатора включають:
- адаптацію проекту відповідно до умов місцевого генерального плану, а якщо він відсутній — умов забудови;
- пристосування енергетичних показників до розташування;
- реалізацію генерального плану ділянки;
- впровадження змін, за необхідності;
- визначення зони дії об’єкта;
- отримання необхідних висновків, домовленостей та перевірок проектних рішень в обсязі, що випливає із відповідних нормативних документів;
- прийняття посади головного проектувальника, додавання відповідних дозволів та сертифікатів, що підтверджують кваліфікацію;
- розробку документації БІОЗ (Безпека та охорона здоров’я);
- проведення авторського нагляду під час виконання будівництва відповідно до проекту;
- складання свідоцтва про приєднання ділянки до дороги загального користування (при державному чи обласному значенні).
У свою чергу адаптуючий проектувальник повинен простежити за:
- виконанням адаптації фундаментів відповідно до типу ґрунту та залягання підземних вод, вибором способу їх ізоляції;
- перевіркою або розрахунком конструкції будівлі з урахуванням її пристосування до певної місцевості та нормативних навантажень;
- відповідністю проекту до місцевих будівельних вимог;
- додаванням до складу проекту відповідних заяв та довідок;
- адаптацією проекту відповідно до чинних стандартів, правових норм та принципів технічних знань.
Адаптація типового проекту
Як ми вже говорили, кожен розділ проекту потребує адаптації відповідно до місцевих умов, які, у свою чергу, визначаються у Генеральному плані про забудову земельної ділянки. Зміни проекту у зв’язку з місцевими умовами та розташуванням конкретної земельної ділянки є обов’язковими.
Вже під час адаптації фахівцями можуть бути розроблені та впроваджені додаткові зміни, де будуть передбачені та адаптовані вже індивідуальні запити та вимоги безпосередньо замовників. У тому випадку, коли справа стосується більш масштабних конструкційних рішень та їх заміни, рекомендується вдатися не до адаптації, а до пошуку проекту, що відповідає потребам клієнта. Допомога в отриманні необхідних погоджень, висновків та дозволів також надається фахівцями будівельної компанії.