Будинок за «канадською» технологією
Наразі все більшої популярності набуває будівництво швидкомонтованих будинків. Це обумовлено високим темпом сучасного життя, а також відносною дешевизною даної технології.
Розглянемо детальніше і розберемося, що ж таке «канадська» технологія, каркасний будинок або СІП-панель.
Термін «канадський» будинок не завжди застосовують вірно. Ця технологія дійсно виникла в Канаді близько 200 років тому! Однак вона дуже швидко перебралася до США, де завоювала свої міцні позиції. У цих широтах близько 80% приватних будинків побудовано саме у такий спосіб.
Говорячи про «канадську» технологію, мається на увазі саме каркасне будівництво, тобто остов будинку роблять із дерев’яного бруса, а стіни вже або з OSB з ручним укладанням утеплювача (класичний каркасний будинок), або з СІП-панелей (виготовлені попередньо щити – такий будинок іще називають щитовим).
Класичний каркасний будинок
У такому будинку на дерев’яний каркас монтують плити OSB, далі прокладають негорючий базальтовий утеплювач (мінеральна вата), далі плівка – паробар’єр, що запобігає проникненню вологи до будинку, останнє – внутрішня обшивка (частіше – вологостійкий гіпсокартон).
Додатково можливе зовнішнє утеплення базальтом або пінополістиролом з подальшою штукатуркою і фарбуванням.
СІП-панель
Ця плита являє собою 2 вологостійкі плити OSB, між якими під тиском вклеюють пінополістирол (або просто – пінопласт). Стандартна товщина OSB – 10 мм, а пінопласту – 140 мм, розміри можуть варіюватися. Розмір одного щита – від 2,5 до 2,8 м на 1,25 м. Вважається, що SIP-панель має високу міцність, і це дійсно так при дотриманні технології виробництва у заводських умовах.
Ці панелі ще часто називають «сендвічами».
Як оцінити, яка технологія все ж краща – каркас або СІП?
Терміни монтажу будинку
На сьогоднішній день канадський будинок – це найшвидша технологія будівництва. За умови монтажу пальового фундаменту готовий будинок у себе на ділянці можна отримати вже через 3 місяці! Фундамент на геошурупах не тільки швидко монтується (1-2 дні), але і більш вигідний за ціною.
За швидкістю зведення «коробки» трохи виграє СІП-панель, оскільки на ділянку привозять вже готові щити, а у класичному каркасному будинку утеплювач монтується у стіни безпосередньо на ділянці. Але ця різниця буде невелика (1-2 тижні), тому радимо придивитися і до інших факторів вибору.
Одним із них також є якість готової стінової панелі – не завжди СІП-панелі роблять на заводі, іноді їх клеять кустарним способом, що призводить до значної втрати якості.
У каркасному будинку утеплювач прокладають у стіни вже на ділянці, ретельно підганяючи всі зазори безпосередньо під ваш проект. Тому радимо користуватися послугами тільки професійних будівельників!
Міцність
Існує думка, що каркасні будинки не міцні і складаються, як карткові будиночки. Однак вже перевірено, що якісно побудований каркасник витримує навіть землетрус до 7,5 балів! Правильно змонтований каркас із сухого дерева не деформується, отже не призводить до руйнування конструкції, а гвинтові палі можуть надавати будинку додаткове балансування.
Також відомо, що СІП-панель на 1 кв. м. може піддаватися навантаженням до 10 тонн вертикально і до 2 тонн поперечно.
Екологічність
Каркасний будинок у цьому питанні буде більш екологічний. Чому? Тому що його стіни складаються з негорючого і натурального утеплювача – мінеральної вати. Її виробляють із гірських порід базальтової групи.
У СІП-панелях застосовується пінополістирол – спінені сополімери стиролу, що вважається небезпечним для здоров’я людини. Знову-таки, в панелях застосовують пінопласт високої щільності, який починає плавитися при температурі вище 120 градусів, а це означає, що навіть при літній спеці матеріал нічого не виділятиме! Крім того, утеплювач знаходиться у стінах, обшитий з обох сторін і не піддається дії сонячних променів.
Вогнестійкість
Поширену думку про пожежонебезпеку канадських будинків також можна спростувати. При складанні каркаса всі дерев’яні конструкції обробляють антипіреном – спеціальною органічною речовиною для захисту від займання. Крім того, найбільш безпечним варіантом є додаткове утеплення і оштукатурювання будинку зовні, що захистить його від прямого попадання вогню. Зсередини стіни додатково обшивають вологостійким гіпсокартоном, який також добре протистоїть вогню.
У стінах каркасного будинку використовують кам’яну вату, яка не горить.
Що стосується СІП-панелі, то пінополістиролу високої щільності властиве плавлення і навіть самозагасання.
Енергоефективність
Канадські будинки володіють високими теплоізоляційними властивостями. Теплопровідність стін у 4-5 разів нижче, ніж у цегли. Вже доведена значна економія на опаленні та кондиціонуванні в такому будинку! А якщо використовувати ще і енергоефективне обладнання (таке як тепловий насос у поєднанні з сонячними панелями), то будинок може бути абсолютно автономним і екологічно дружнім.
Як ми вже наголошували, у класичному каркасному будинку дуже важлива якісна збірка, тоді будинок буде теплим взимку і прохолодним влітку. СІП-панелі будуть трохи тепліші за рахунок своєї структури, однак вони і дорожчі за вартістю.
Канадські будинки мають гарну звукоізоляцію. Вам не доведеться страждати від галасливих сусідів – стіни поглинають звуки до 70 Дб.
Вентиляція
Вважається, що у СІП-будинках необхідна вентиляція і без неї такий будинок не побудувати. Але логічно, що система вентиляції потрібна в будь-якому будинку. У канадських будинках це питання можна ефективно вирішити за рахунок установки систем рекуперації, які не дають змішуватися повітрю, що викидається і нагнітається, але дозволяють не втрачати вже накопичене тепло.
Гризуни
Внутрішнє наповнення стін (чи то мінеральна вата, чи то пінополістирол) не містить ніяких поживних або привабливих для мишей матеріалів. Дерев’яний каркас обробляється спеціальними антисептиками для захисту від комах і гризунів.
Термін служби
Середній термін служби каркасного будинку – 50 років, після чого можна зробити заміну утеплювача в стінах, який з часом може дати усадку.
Для СІП-будинку – це близько 80 років. Але поміркуйте самі, для 1-2 поколінь цього цілком достатньо, після чого сам будинок вже стає «морально» застарілим і частіше за все діти вже не хочуть такої «спадщини».
Варто зазначити, що архітектура класичного каркасника може підтримати будь-які форми, функції і вимоги! Наші архітектори допоможуть спроектувати будинок, що втілює всі ваші задуми і уподобання.
СІП-панель накладає певні обмеження, адже має фіксований розмір (її можна різати), але це трохи обмежить нас у польоті архітектурної фантазії.
Вартість будинку – питання, яке слід вивчити уважно.
Якщо порівнювати класичний каркасний будинок і СІП-будинок, то останній обійдеться трохи дорожче, оскільки необхідно використовувати тільки сертифіковані матеріали з великого виробництва, що коштує дорожче.
Звичайно, у порівнянні з цеглою або газобетоном канадські будинки дешевші на 20-30%, як за рахунок матеріалу, так і менш тривалого використання робочої сили.
Отже, вибір за вами! Побудувати каркасний будинок або будинок із СІП-панелей – обидва варіанти досить гарні! Фахівці будівельної компанії DEWPOINT із задоволенням проконсультують вас із вибору технології, проектування приватного будинку, а також візьмуть весь процес будівництва на себе!