Як правильно обрати вид сходів і матеріал для їх виготовлення?
Конструктивні елементи сходів
Для початку опишемо основні елементи будь-яких сходів, аби ви при виборі відчували себе професіоналом:)
Горизонтальні сходинки називають «проступ» або просто «сходинка», вертикальні частини – «підсходинка». Також практично у кожних сходів є перила, які з’єднані зі сходами «балясинами» або «стійками». З’єднувати сходинки можуть балки «тятиви» або «косоури». Іноді сходи кріплять на «больцях» – металевих болтах, що вмонтовуються у стіну. У деяких випадках елементом опори виступає обсадна труба – «стійка».
Види сходів для приватного будинку
У цій статті розглянемо лише види сходів, які використовують усередині приватного будинку.
Можна виділити 3 основні типи сходів:
– маршові
– гвинтові (спіральні)
– на больцях
– складні (горищні).
Маршові сходи – найпопулярніший варіант для приватного будинку.
Можуть бути прямі маршові або поворотні (тут вже купа варіацій: Г-подібні, П-образні, трапецієподібні та ін.)
Прямі маршові сходи – коли два поверхи з’єднуються по прямій. Вони прості в облаштуванні, надійні та міцні. Зробити такі сходи красивими допоможуть елементи декору, такі як поручні та балясини.
Поворотні маршові сходи зазвичай містять майданчики та є складнішими в реалізації.
Крім того, можна виділити закритий чи відкритий тип (з наявністю або відсутністю підсходинок). При закритому типі можна використовувати простір під сходами, улаштувавши функціональну шафу.
Гвинтові або спіральні сходи використовуються у котеджах і будинках, де є дефіцит простору для їх облаштування. Такі сходи мають візуальну легкість та красу, але великою зручністю не відрізняються. Якщо один кінець сходинок закріплений на стійці, то сходинки виходять клиноподібними, що також може бути небезпечно.
Сходи на больцях також дуже популярні сьогодні. Больці – металеві штирі, за допомогою яких сходинки кріплять до стіни. Конструкція виходить не тільки компактною, але і виглядає дуже стильно. Витримує великі навантаження.
Розкладні варіанти сходів зазвичай використовують там, де доцільно складати конструкцію для економії місця, наприклад, для доступу на горище, куди заходять досить рідко.
Матеріали для сходів у будинок
Найважливіший елемент сходів – сходинки! Зверніть увагу, що вони повинні бути не слизькими, стійкими до миття, не стиратися.
Традиційно сходи виготовляють з деревини, однак наразі варіантів безліч – метал, камінь, скло, а також різні їх комбінації.
Дерево рекомендується використовувати твердих порід (ясен, горіх, клен, дуб, бук), однак такі сходинки обійдуться недешево. Сосна – матеріал з меншою вартістю, але вона відносно м’яка та більш схильна до механічних пошкоджень.
Серед металевих сходів найміцнішими будуть варіанти з нержавіючої сталі (такі сходи без змін простоять близько 50 років!) Звичайно, вартість такого металу досить висока. Найекономніший варіант – зварена металева конструкція (якраз нещодавно ми монтували таку у будинку наших замовників:) з бетонними або дерев’яними сходинками.
Кам’яні сходи можна експлуатувати кілька століть. Для сходинок використовують кварцит або граніт, можливий і мармур, але він схильний до стирання.
Скляні конструкції матимуть нетривалий термін служби. Скло виглядає досить стильно, тому його також обирають для створення особливого інтер’єру. Доцільно використовувати загартоване скло.
Як підібрати сходи у свій будинок
Найважливіше! Сходи потрібно планувати ще на етапі проектування будинку!
Необхідно врахувати склад сім’ї – чи проживатимуть у будинку люди похилого віку або маленькі діти, оскільки конструкція повинна мати невеликий кут нахилу та елементи захисту у вигляді поручнів і балясин (відстань між якими не більше 15 см, а для маленьких дітей навіть менше!) Тоді можна оптимально спланувати простінки, виділивши на сходи необхідний простір, а не вписуючи їх у вже побудований будинок.
Замовивши будівництво будинку в нашій будівельній компанії, ви отримаєте весь комплекс послуг «під ключ» – починаючи з проектування (а також підбору оптимальних сходів!) до повного завершення ремонту!
Поради від фахівців будівельної компанії DEWPOINT:
– сходи повинні мати кут нахилу не більше 45 градусів
– оптимальні параметри: підсходинка – 150-220 мм, сходинка – 245-300 мм, ширина маршу 85-125 см
– заборонені слизькі сходинки або з нахилом
– конструкція повинна бути розрахована не менш ніж на 300 кг навантаження
– висота перил від 75 до 90 см
– відстань між балясинами не більше 15 см
– якщо сходи дерев’яні, то рекомендується протипожежна обробка.
З усіх питань телефонуйте – будемо раді надати безкоштовну консультацію за телефоном або в нашому офісі за адресою: м. Дніпро, проспект Гагаріна, 63.