Що ж вибрати?
Що краще – мансарда чи повноцінний другий поверх? Чи вдасться заощадити, якщо будувати мансарду? Відповідь на ці питання залежить від багатьох факторів, які ми спробуємо розглянути у цій статті.
Основні параметри при виборі типу будівництва другого поверху
Однозначно відповісти на запитання, що краще побудувати – повноцінний другий поверх або мансарду – неможливо. Занадто багато параметрів необхідно враховувати у кожному конкретному випадку. Безсумнівно, другий поверх має більшу корисну площу, що є перевагою, якщо в будинку буде проживати велика сім’я. У якості ж спального приміщення для невеликого будинку, в якому будуть жити 2-3 людини, можна вибрати і мансарду.
Другий поверх
Мансардний поверх
Давайте розглянемо деякі конструктивні переваги і недоліки мансарди і другого поверху:
- Навантаження на фундамент: другий поверх значно збільшує навантаження на фундамент, тому, якщо планується перебудова вже готового будинку, доведеться замовляти будівельну експертизу і в деяких випадках зміцнювати фундамент. Мансарду можна прилаштувати вже на готовий будинок.
- Тепловтрати – це дуже важливий фактор. Не можна порахувати вигоду проекту без урахування супутніх витрат. Через мансарду тепловтрати більші, тому досить багато коштів піде на утеплення: облаштування тепло- і пароізоляції, вентзазорів аби приміщення не було холодним взимку, сирим навесні і восени й занадто спекотним літом.
- Характеристики стін: для когось скошені стіни є ознакою затишку, а для когось створюють незручності. Повноцінний поверх передбачає висоту стін не нижче 2 з половиною метрів. У мансарді можливе облаштування стін висотою до півтора метра, після якої починається скіс покрівлі.
4. Особливості внутрішньої конструкції: в мансарді передбачається встановлення досить дорогих мансардних вікон. До того ж дорогими є не лише самі віконні конструкції, але і роботи з їх монтажу. З одного боку, скошені мансардні вікна в даху надають приміщенню більшу освітленість, однак слід пам’ятати і про те, що прямі сонячні промені влітку не додадуть комфорту. Якщо ж з другого поверху будинку відкривається гарний вид, то не варто цим нехтувати: на другому поверсі можна встановити панорамні вікна і милуватися мальовничими краєвидами.
5. Не слід нехтувати і факторами облаштування приміщення. Розстановка меблів на другому поверсі не складе особливих труднощів. У кімнату зі скошеними стінами доведеться підбирати відповідні меблі або робити під замовлення. Зрештою, можна просто обійтися популярним нині мінімалізмом.
Таким чином, питання вибору конструкції другого поверху залежить від параметрів окремого будинку: будується новий будинок або ж надбудовується старий, який фундамент, підходить дах для мансарди чи потребує перебудови. Важливий фактор – розташування будинку на ділянці: другий поверх, безумовно, створює більше тіні, і варто заздалегідь переконатися, що це не викличе недорозумінь із сусідами. Для маленького будиночка більше підійде мансарда, щоб він не виглядав безглуздо з другим поверхом.
Що ж стосується вартості проекту, то це питання неоднозначне. З урахуванням всіх витрат на перебудову, утеплення, оздоблення мансарда все ж вийде дешевше другого поверху, але не набагато. Однак усе-таки в Європі більш поширені будинки з мансардами. Щоправда здебільшого такий вибір обумовлений економією податків (оскільки мансарда не вважається поверхом) і опалення.