Такий процес, як будівництво будинку, без високоякісного проєктування схожий на купівлю одягу онлайн, коли ви не можете його приміряти. Здавалося б, усе підходить, але є бажання точніше підігнати й довести до досконалості. Зрештою, ви заплатите більше, але це абсолютно не гарантує того, що це вас задовольнить.
Так само будувати за начерками — це як стати джерелом нескінченних варіацій: тут ми додамо, тут зменшимо, але зробимо це абсолютно по-різному. У результаті потрібні нові розрахунки, додаткові закупівлі, постачання і робоча сила. Врешті-решт, непередбачені витрати зовсім не гарантують щасливий кінець — необхідний візуал і комфорт.
Що говорять про будівництво без проєктів
Якби ви знову почали будувати будинок з 0, що б ви змінили? Для тих, хто використовує мінімум документації або взагалі не використовує проєкти та розрахунки, це питання зазвичай не має відповіді. Основна причина — просте небажання згадувати про неприємності. Будівництво закінчилося, навіщо пригадувати труднощі та негаразди?
Однак не все так безхмарно з експлуатацією подібних будівель. Поки люди неохоче діляться негативним досвідом, нам вдалося зібрати й узагальнити найпоширеніші відповіді, які проливають світло на важливість вибору проєкту.
Будинок би поменше, навіть одного поверху достатньо
Багато хто каже, що більшу частину часу так чи інакше проводять на першому поверсі. “Зручно, все поруч: вітальня, кухня, вихід на терасу. На другий поверх майже ніколи не ходимо, у ньому немає потреби в принципі. Навіщо бігати кілометрами за речами першої необхідності — все потрібне вже зібрано внизу.
Про утеплення горища навіть не думаємо, хоча спочатку передбачалося побудувати там зону для розваг. Поступово воно стає сховищем для невикористаного мотлоху, тому прибирати його там стає дедалі складніше.
Від самого початку ми хотіли затишний будиночок в один поверх, але додали площу, другий поверх і мансарду. Будували довго і вклали багато грошей. Але з плином часу з’ясувалося, що більшість із приміщень виявилися непотрібними.”
Виходячи з цього прикладу, вже варто замислитися над тим, наскільки важливо усвідомлено і грамотно підходити до проєктування і будівництва приватного будинку загалом. Потрібно думати не тільки про великий простір і забаганки, а й про раціональність вашого житла.
Ми хочемо велику ванну кімнату
“У нашому приватному будинку ми інтуїтивно перепланували ванну кімнату, як у квартирі. Збільшилися розміри кухні та вітальні за рахунок спальні та комори, що примикають до неї. Вийшло чудово — зручно, звично. Але дискомфортність невеликого санвузла автоматично позначилася і на будинку:
- Під час роботи пральна машина чіпляє раковину.
- Навіть штори не можуть вільно проходити між ними і ванною.
Усе близько одне до одного, в ідеалі необхідна окрема пральня, оскільки в кухні немає місця для машинки, у ванній машинка заважає, а білизна сушиться у передпокої.”
Варто зазначити, що питання наявності просторої ванної кімнати, пральні та місця, відведеного під сушіння білизни, потрібно продумувати в проєкті ґрунтовно й завчасно, оскільки інакше вам не уникнути незручностей, про які згадується вище.
Хочеться не такі круті сходи
“Ми створили ергономічний простір, але зі сходами явно проблема вирішилася не найкращим чином. Зараз уже складно піднятися під таким ухилом, але що стане з роками? Тільки через те, що сходи незручно влаштовані, бажання переробляти перекриття зараз немає. Так і живемо — все більше і більше на першому поверсі і з нетерпінням чекаємо наступного ремонту.”
Навіщо страждати і завдавати собі дискомфорту? На цьому прикладі ви можете чітко зрозуміти, що нерозважливість вибору і непродуманість усіх деталей у проєкті, включно зі сходами, спричиняють не тільки проблеми фізичні, а й фінансові, оскільки доведеться проводити додаткові будівельно-ремонтні роботи.
Вирішили сильно не витрачатися на перекриття
“Як підсумок, у будинку постійні вібрації — їх породжує будь-яке пересування:
- різке закриття дверей;
- робота пральної машини;
- дитячі активні ігри.”
Поради з цього приводу люблять давати багато хто — від родичів, які теж будували будинок, до абсолютно сторонніх осіб. Однак краще прислухатися до компетентних рекомендацій архітекторів і будівельників з досвідом і зробити все грамотно і надійно.
Економія на матеріалах та утепленні будинку
“Послухав сусіда: запропонував зробити облицювання газоблоків без утеплення. Він стверджував, що просто штукатурить газоблок — там достатньо тепла. Зрештою:
- витрати на опалення взимку величезні;
- північна частина будинку промерзає.
Тепер необхідність утеплити приватний будинок уже гостра, плюс потрібно і зовнішнім оздобленням зайнятися по вже нікому не потрібному шару штукатурки.”
Нагадуємо, некваліфіковані люди в будівництві — це стовідсоткові проблеми і витрати в подальшій експлуатації приватного будинку. Довіряйте професіоналам і краще заплатіть один раз за гідну якість.
Недостатньо місця для зберігання
“Точніше, місця вдосталь, причому: комори, горища, балкони — все, крім зручного гардероба. Виявляється, якщо тримати речі в порядку і на своїх місцях, все, що потрібно, знаходиться далеко. А прагнення до простоти використання — це створення безладу в шафах і на полицях. При цьому площа житла дає можливість реалізувати гардеробну. Але для цього доведеться знову демонтувати і зібрати заново перегородки.”
У цьому разі, знову ж таки, фігурує раціональність і функціональність проєкту будинку. При роботі з компетентними архітекторами зручність розташування приміщень передбачається за замовчуванням.
Брак розеток
“Під час будівництва приватного будинку було просто — для роботи електричних інструментів достатньо було декількох розеток на кімнату, жодних трійників. Але під час розміщення меблів зрозумів, що розетки в цих конкретних місцях ні до чого. Виявляється, вони здебільшого заховані, а в ті, що доступні, без подовжувачів нічого не можна підключити. У будь-якому разі, вирішення цієї проблеми характеризується додатковими витратами”.
Погана освітленість
“Через неосвітлений бік ми зробили акцент на утеплення стін. Щоб звести до мінімуму тепловтрати, вікон стало менше — тепер у будинку постійно горить світло. Проте, незважаючи на енергозберігаюче освітлення, рахунки за електрику засмучують”.
Не завжди для збереження тепла необхідно відмовлятися від вікон, через які надходитиме природне освітлення. Таке питання можна розв’язати якісним склінням з високими теплоізоляційними властивостями і гідним утепленням стін.
Виявилося багато маленьких кімнат
“Ми мали намір реалізувати функціональний поділ будинку. Ми розділяли все: приготування їжі, прийом їжі, роботу, відпочинок, ігри та зберігання. У результаті будинок має вигляд готелю, у якому зручно тільки гостям, а не власникам житла. У будинку надмірна кількість дуже маленьких кімнат — вони тісні й у принципі непотрібні та дурні. Тепер мріємо їх об’єднати — прибрати перегородки суміжних кімнат. Шкода тільки оздоблення. Адже шпалери, плінтуси, штукатурка, двері та інше коштують чималих грошей.”
Функціональність приватного будинку посідає важливе місце в плануванні, однак не варто перебільшувати, щоб не отримати схожий результат. Обирайте проєкт, де все не тільки функціонально, а й гармонійно, комплексно і використовується за призначенням.
Прибирання перетворилося на важку роботу
“Точніше, на циклічний процес. З однієї кімнати в іншу — і так день за днем. Після прибирання останньої кімнати вже можна починати все спочатку. Тепер ми розуміємо, наскільки шкідливим може бути необґрунтоване збільшення площі. Адже доглянутий крихітний будиночок кращий за запилений палац.”
Важливо розуміти, що великі площі, особливо ті, які надалі не використовуватимуться, вимагатимуть не тільки постійного утримання (що також досить важко), а й насамперед великих витрат на їх будівництво. Консультуйтеся з архітекторами, щоб створити приватний будинок за розміром, що відповідає вашим потребам.
Висновки
Цих проблем легко уникнути. Просто ретельно сплануйте власне майбутнє житло:
- Створіть “Список бажань/необхідностей/вимог”.
- Виберіть вподобаний проект будинку з наданого каталогу проєктів або створіть індивідуальний за допомогою кваліфікованих архітекторів.
- Ставте запитання нашим експертам.
- Замовте послуги будівництва під ключ від провідної компанії в Дніпрі.
Не варто налаштовувати себе на те, що на будівництві першого будинку ви потренуєтеся, а другий вже буде як слід. Адже цей експеримент виявиться досить витратним для вашого особистого бюджету і часу. Не дозволяйте будівельним процесам йти самопливом — побудуйте зручний, безпечний і красивий будинок за завчасно розробленим проєктом.