Коли заходить питання про облаштування приватного будинку або котеджу, то у певний момент процес неминуче досягає етапу, на якому необхідно опрацювати систему опалення та її схему. Різноманітність таких схем на сьогоднішній день не тільки вражає, але іноді може і заплутати людину, яка за своєю недосвідченістю намагається зробити вибір самостійно. Фахівці ж будівельної компанії Dewpoint у Дніпрі порекомендують оптимальний варіант опалення для вашого будинку, розповівши про різновиди схем, їх переваги та недоліки.
Головний принцип роботи опалення
Опалювальна система за своєю особливістю є замкненою та в найпростішій реалізації схема опалення може являти собою кільце, що складається з труб. Принцип роботи опалювальної системи полягає в циркуляції гарячої рідини, що нагрівається в котлі, та передається в опалювальне обладнання. Далі відбувається передача теплової енергії, після чого рідина прямує в котел для повторного нагрівання. Така циркуляція має періодичність.
Схема опалення у свою чергу складається з:
- нагрівального котла;
- сполучних труб;
- радіаторів чи іншого опалювального обладнання;
- арматури;
- розширювального бака;
- циркуляційного насосу.
Базові варіанти опалювальних систем
Опалювальна схема може надаватися в декількох адаптивних варіантах, наприклад:
- відкрита;
- закрита;
- насосна;
- самопливна схема.
Розглянемо всі варіанти схем детальніше, щоб розуміти принцип їхньої роботи:
- Самопливна схема
Цю опалювальну схему називають системою з природною циркуляцією. Саме за таким принципом відбувається рух теплоносія у системі. З огляду на фізику процесів, монтаж системи виконується так, що надалі наявність додаткового насоса не знадобиться. Так варіант системи опалення часто використовується для невеликих одноповерхових будинків.
- Насосна схема
Ця схема, очевидно, працює за допомогою циркуляційного насоса, постачаючи тепло по всьому будинку. Монтаж труб в даному випадку можна виконувати різним шляхом: найчастіше при даній системі опалення труби приховують у стінах, підлозі, проводять по стелі. При виборі цієї системи важливо грамотно підібрати насос, тоді проблем із її роботою не виникне. Насосні схеми опалення знайшли застосування у двоповерхових приватних будинках та котеджах.
- Відкрита та закрита схема
Значна відмінність закритої схеми опалення від відкритої – наявність розширювального (мембранного) бака. Такий бак дозволяє підтримувати необхідний рівень тиску і забезпечує компенсацію розширення теплоносія.
Переваги та недоліки самопливної системи обігріву
Отже, в цьому випадку підігрів води здійснюється в котлі, після чого здійснюється рух нагору і рідина потрапляє до опалювальних батарей. Далі тепло передається в приміщення і рідина перенаправляється в зворотний потік трубопроводу і знову досягає нагрівального котла. Безперервне рух гарячої рідини обумовлюється застосуванням необхідного нахилу прямого та зворотного трубопроводу, а також наявністю труб різного діаметра. Вибір діаметра труб здійснюється за принципом: подача від котла – менший розмір, у напрямку до котла – більший.
Самопливна схема, на якій буде побудована система опалення приватного будинку, має свою специфіку облаштування: тут також застосовується відкритий розширювальний бак, з’єднаний із зовнішнім простором. Встановлюється бак зверху трубопроводу. Його основна функція – забір частини води в процесі нагрівання паралельно з розширенням об’єму теплоносія. Бак, наповнений рідиною, своєю чергою створює необхідний рівень гідравлічного тиску, що забезпечує необхідний рух води.
Безперервність циркуляції забезпечується завдяки тому, що при остиганні в баку вода втрачає об’єм і знову подається в систему.
Переваги самопливної системи опалення в:
- рівномірності розподілу тепла;
- стійкості процесів;
- автономності.
Однак, за наявності переваг, значну увагу варто приділити і недолікам. Це:
- складність монтажу;
- довжина трубопроводу;
- інерційність системи;
- висока температура води, яка дає обмеження для використання певних матеріалів;
- об’ємність труб;
- відсутність можливості підключення підлог із підігрівом.
Насосна (примусова) схема
Частою практикою в приватних будинках та котеджах на сьогоднішній день є використання системи опалення з насосом (примусовий рух води). Циркуляційний насос, підключений до електромережі, забезпечує безперебійну роботу системи опалення будинку. Дана схема хороша тим, що дає необмежену можливість використання матеріалів для труб, а також різноплановість монтажу опалювального обладнання.
У схемі опалення із насосом використовується розширювальний мембранний бак закритого типу. Монтаж бака можна проводити в будь-якій частині системи, однак, часто його встановлюють в оптимальній близькості до котла. Часто через принцип роботи примусові схеми опалення називають закритими.
Однотрубна схема опалення
Даний варіант опалювальної схеми найлегший у монтажі, що не вимагає підвищеної трудомісткості і відрізняється порівняно доступною вартістю. Опалювальне обладнання у цьому разі підключається послідовно, зворотний потік для теплоносія не передбачається системою.
Така схема опалення має широке застосування в одноповерхових приватних будинках, однак має значні недоліки при обігріві:
- тепловтрати (рівень нагрівання кожного наступного приладу менший за попередній);
- відсутність регулювання інтенсивності нагріву (зниження температури нагріву одного опалювального обладнання позначиться неминучим охолодженням наступних приладів);
- необхідність встановлення додаткового насоса (для підтримання рівня робочого тиску).
Для запобігання подібним проблемам в однотрубних системах зазвичай використовують додаткове технічне обладнання:
- термостатичні клапани;
- радіаторні регулятори;
- повітровідведення;
- балансувальні вентилі.
Монтаж за наявності такого обладнання коштуватиме трохи дорожче, але дасть можливість регуляції нагріву в певних частинах системи.
Двотрубна схема опалення
Ця система опалення знайшла застосування у всіх типах будинків та з будь-якою поверховістю. Основний її принцип – подача нагрітої рідини по одній трубі, відведення – по іншій. Опалювальне обладнання встановлюється паралельно, на відміну однотрубної системи.
Основні переваги схеми:
- однакова температура кожного радіатора;
- можливість регуляції температурного рівня кожного окремого опалювального приладу;
- вихід з ладу одного опалювального обладнання не вплине на роботу іншого.
Значний недолік цієї системи – необхідність у великій кількості труб та з’єднувачів, що підвищує складність та вартість монтажних робіт.
Опалювальна схема “Тепла підлога”
Для забезпечення теплої підлоги використовується горизонтальне теплове випромінювання, яке регулюється залежно від рівня висоти. При досить теплому кліматі така схема може бути єдиним джерелом опалення. Однак, якщо клімат холодний, північний, необхідно поєднувати схему з монтажем повноцінної опалювальної системи будинку.
За конструкцією схема з теплими підлогами – це мережа трубопроводів, яка може нагріватися від будь-яких джерел тепла. До основних переваг відносять:
- рівномірність розподілу тепла;
- естетичність при непотрібності труб та опалювального обладнання.
Система обігріву типу «Павук»
Вертикальна схема розведення опалення або “Павук” – це система обігріву приватного будинку з верхнім розливом, що не потребує циркуляційного насоса. Основна цінність такої схеми — повна автономність газу чи електроенергії, що дуже актуально, наприклад, для дачних селищ. Розподіл теплоносія в цьому випадку забезпечується за рахунок різного рівня температури на вході та виході нагрівального обладнання. За відсутності стабільного газо- та електропостачання слід застосувати твердопаливний котел.
Основним недоліком такої схеми опалення є висока складність монтажних робіт.
Схема «Ленінградка»
Дана опалювальна система діє за принципом однотрубної, але з різницею в кільцевому контурі. Використовується найчастіше в одноповерхових будинках і є досить ефективним та економічним варіантом.
Переваги схеми “Ленінградка” в:
- економній витраті матеріалів;
- легкості монтажу;
- тривалості та надійності експлуатації;
- можливості витримати естетичність за рахунок прихованої магістральної труби.
При всьому переліку позитивних якостей ця схема має і значні недоліки:
- немає можливості регулювання температурного режиму;
- горизонтальний тип розведення не дозволяє підключати теплу підлогу та сушки для рушників;
- при великих площах знадобиться встановлення насоса для підтримки рівня тиску в системі.
Променева опалювальна система
Одне із сучасних рішень в опаленні приватного будинку чи котеджу в Україні – це променева схема розведення водяного опалення. За її впровадження рідина буде рівномірно розподілятися з допомогою колектора. Регулювати ступінь нагрівання рідини можна завдяки зміні температури та швидкості розповсюдження води. Цей варіант є вдосконаленою версією двотрубної схеми з використанням колектора, що застосовується в системі теплої підлоги.
Из основных преимуществ выделяют:
- минимальную вероятность протечки из-за безстыковости технологии;
- возможность отключения отдельных отопительных приборов без ущерба для всей системы.
Недостатком такой системы является повышенная стоимость.
Какую схему отопления выбрать?
Если вы живете в большом городе или рядом с ним, у вас не возникает проблем с энергоснабжением и вы не намерены чрезмерно экономить, то рекомендуем варианты однотрубных и самотечных систем не рассматривать вовсе.
Если вы рассматриваете вариант теплого пола, то предварительно необходимо проконсультироваться со специалистами и рассчитать теплопотери вашего дома. Это поможет определить, будет ли такого источника тепла достаточно, как самостоятельной единицы.
Для отопления частного дома или коттеджа рекомендуем использовать двухтрубную или лучевую схему отопления. У них идентичный алгоритм работы, они прекрасно справляются со своей задачей, а отличаются только в реализации.
Чтобы принять обоснованный выбор в пользу той или иной схемы отопления, рассмотрите их главные особенности и обратитесь за помощью к квалифицированным экспертам, чтобы установка системы отопления была выгодной, рациональной и соответствовала особенностям вашего дома.