Виняткову важливість у будівництві приватного будинку має правильність його розташування на ділянці. Від цього безпосередньо залежить не тільки зручність експлуатації будинку, але те, наскільки комфортно та безпечно в принципі буде в ньому жити.
Оскільки приватне домобудування — це скоріше вибір на десятиліття для життя, і рідше — як місце для відпочинку, всі мешканці будинку незабаром помітять, що щось не так, і постійно відчуватимуть дискомфорт. А проблема таїться саме у неправильному розташуванні. Однак такі проблеми можна передбачити, взявши до уваги визначальні фактори розташування приватного будинку чи котеджу.
Рельєф ділянки
Рельєфність земельної ділянки, на якій буде збудовано майбутній будинок, більшою мірою визначає його розташування. У випадку, якщо ділянка досить рівна, то основними завданнями буде визначення зручності під’їзду та підходу до будинку і візуальна складова, а саме, наскільки гармонійно будинок вписується у навколишнє середовище.
Якщо ділянка з ухилом або з перепадами рівня ґрунту, то частіше будинок розміщують на височині — це дозволяє захистити будинок від впливу опадів та ґрунтових вод. Однак, якщо розташувати його вище неможливо, то раціональним рішенням буде влаштування якісного захисту від потоків води, що стікають зверху, і зниження рівня ґрунтових і поверхневих вод. Особливо складними ситуаціями в будівництві є спроби звести будинок або котедж при співвідношенні крутості схилу 1:2. Тоді обов’язково будуть потрібні підпірні стінки або подібні споруди для підвищення стійкості ґрунтової основи.
Орієнтація по сторонах світу
Звичайно, важливе й орієнтування по сторонах світу при розташуванні будинку на ділянці. У будинку має бути достатньо денного освітлення, житлові кімнати раціональніше розмістити з південної, південно-східної чи східної сторони. При цьому важливо орієнтувати ці кімнати у бік ділянки, щоб вона достатньо проглядалася (візуальний контроль часто є запитом самих мешканців майбутнього приватного будинку). Щоб тінь від будинку і вранці, і ввечері була мінімальною, житлову конструкцію варто розташовувати на північному кордоні ділянки.
Мінімізація площі основного будівництва
Мінімізувати пляму забудови — це одне з оптимальних рішень не тільки для власників маленьких за площею ділянок, але і для тих, кому важливе вільне місце, яке можна розумно використовувати. Вибравши, наприклад, двоповерховий будинок або будинок з мансардою, ви зможете відвести площу під рекреаційні та господарські потреби. Більше того, це значна економія коштів на фундаменті та покрівлі, які є найвитратнішими аспектами у будівництві.
Розташування господарських будівель
Ще на етапі планування ділянки важливо передбачити, де розташовуватимуться господарські будівлі по відношенню до житлової частини. Якщо є така можливість, то краще відвести їм місце з північного боку, оскільки південна — найкращий вибір для зони відпочинку, розбиття саду та городу.
Підведення зовнішніх комунікацій
При визначенні розташування майбутнього приватного будинку чи котеджу варто паралельно розглянути варіанти підведення зовнішніх комунікацій, а саме газової магістралі, водопроводу, свердловини, зовнішніх електричних мереж, системи каналізації тощо. Така завбачливість дозволить уникнути необхідності рити численні траншеї опісля, ба більше, через комунікації, можливо, доведеться змінити розташування самого будинку.
Віддалення будинку від “червоної лінії”
Відстань від ділянки до вулиці чи проїжджої частини визначено відповідними будівельними нормами і становить щонайменше 5 метрів. Облік цього показника називають віддаленням ділянки від “червоної лінії”. Але важливо знати, що іноді 5 м буває зовсім недостатньо: у разі коли перед будинком заплановано облаштування паркування, потрібно врахувати, що на один середньостатистичний автомобіль знадобиться ще близько 6 метрів; якщо, наприклад, плануються розпашні ворота, то цю відстань буде потрібно збільшити вже до 8 метрів.
Вимоги санітарно-технічних норм
Будівельні норми, у свою чергу, тісно пов’язані з санітарно-технічними через життєдіяльність людини. Так, туалет, контейнери для сміття, компостні майданчики або ями необхідно розміщувати на відстані від житлового будинку щонайменше в 20 м. Від межі ділянки до приватного будинку має бути відстань щонайменше 3 метри, а тимчасові споруди мають перебувати у метрі.
Якщо ви плануєте облаштувати на ділянці лазню, то пам’ятайте, що вона повинна розташовуватися не менше, ніж за 5 метрів від житлових приміщень. За наявності на ділянці високих дерев переконайтеся в тому, що відстань від них до межі ділянки — не менше 3 м. Дані показники вам завжди підкажуть фахівці будівельної компанії, а також вони регламентовані в будівельній документації.
Вимоги протипожежних норм
Тут важливо знати, що норми говорять про те, яка має бути відстань від вашого майбутнього приватного будинку або котеджу до найближчого. Варто зазначити, що на таку відстань впливає ступінь пожежної небезпеки безпосередньо вашої споруди, і вона варіюється в показниках 6-15 метрів.
Тільки виходячи з усіх перерахованих вище факторів, можна визначити оптимальне розташування майбутнього житла на ділянці. Однак і після цього вам слід звернутися до відповідних архітектурних органів, які запевнять вас у правильності підбору розташування або винесуть на обговорення додаткові вимоги.
Звертаючись до будівельної компанії Dewpoint, ви навряд чи зіткнетеся з подібними труднощами, адже наші експерти беруть усі необхідні дії на себе. А вам достатньо просто замовити послуги з будівництва приватного будинку під ключ!