Переваги і недоліки будівництва будинку на похилій ділянці чи пагорбі
Обираючи земельну ділянку для будівництва будинку, необхідно враховувати, що складний рельєф призведе до збільшення витрат на будівельні і проектні роботи. Однак, якщо така ділянка дісталася вам у спадок, не впадайте у відчай – будинок на пагорбі також має незаперечні переваги! Про це докладніше розкажуть фахівці будівельної компанії Дьюпоінт.
⇒ Походження ухилу і особливості його використання
⇒ Фактори, що впливають на проектування будинку на схилі
⇒ Плюси будинку на схилі
⇒ Мінуси будинку на схилі
⇒ Особливості облаштування фундаменту
Походження ухилу і особливості його використання
Насамперед при плануванні будівництва на нерівній ділянці необхідно провести комплекс геологічних і геодезичних досліджень. Звичайно, на рівній ділянці іноді нехтують цим видом підготовчих робіт. Але не у випадку похилого рельєфу! Ціною нехтування може стати вибір неправильного типу фундаменту, що може призвести до зсувів ґрунту, тріщин будинку й інших неприємностей.
Схил можна розділити на такі види:
- загальний рівномірний ухил місцевості (найстійкіший варіант)
- частина яру (ризик зсуву, ймовірність рихлих порід)
- результат людської діяльності (найнебезпечніший, тому що ґрунти мають непередбачувану щільність).
Розглянемо фактори, що впливають на проектування такого будинку:
- Кут нахилу ділянки
Залежно від цього ділянка може бути: плоска (від 0 до 3%), з малим ухилом (до 8%), з середнім ухилом (8-20%) і крута (> 20%). У першому і другому варіанті можна використовувати типові проекти, можливо знадобиться невелика ґрунтова підсипка, але особливих обмежень немає.
Для ділянки з середнім ухилом з’являється навіть певна перевага у конструкції будинку – при організованому під’їзді знизу дуже зручно зробити гараж у цокольному поверсі. Також можна облаштувати сауну або інші допоміжні приміщення. Однак у цьому випадку знадобиться вилучати великий об’єм ґрунту для будівництва цокольного поверху.
-
Для крутої ділянки потрібен індивідуальний проект приватного будинку. Досвідчений архітектор розрахує навантаження з огляду на даний рельєф. У даному випадку найвигіднішим рішенням буде облаштування терас. Оскільки будинок буде мати кілька рівнів, то можна зробити різні входи, що буде особливо зручно для гостей. Також можливе створення патіо на плоскому даху нижнього рівня або сучасне озеленення.2. Орієнтація будинку щодо сторін світуНайвигідніший варіант розміщення будинку – у південному або південно-східному напрямку, якщо, звичайно, це дозволяє спрямованість схилу. При цьому приміщення отримають більше світла і тепла, що дозволить також заощадити на освітленні і опаленні. У жаркому регіоні навпаки бажано орієнтувати вікна на північ.
3. Можливості під’їзних шляхів
Звичайно, з огляду на природний ландшафт, під’їзд до будинку може бути обмежений. Тому це обов’язково враховують при розробці архітектурного проекту, щоб зробити проживання в будинку максимально комфортним.
Найзручніший варіант – під’їзні шляхи знизу (відразу в цокольний гараж).
Однак потрібно врахувати, що при будівництві доведеться усі матеріали піднімати нагору, що спричинить додаткові витрати і складності для деякої техніки.
4. Розміщення комунікацій та інших господарчих будівель
У разі великих перепадів висот можуть виникнути складнощі з водопостачанням або каналізацією. Тобто при проектуванні бажано відразу розміщувати не тільки будинок на ділянці, а й формувати всі інші системи (вода, септик, опалення, вентиляція та інше), або, наприклад, лазню, дитячий майданчик.
Плюси будинку на схилі:
-
-
Гарна нестандартна архітектура
Ваш будинок буде мати не тільки дуже зручні функції, але і незвичайний вигляд, що притягує увагу і викликає захоплення. Звичайно, краса конструкції залежить від рішень і фантазії досвідченого проектувальника.
-
- Можна заощадити на дренажі
Використовуючи природний перепад висот, ми отримуємо природну дренажну систему – зайва вода стікає вниз схилу і залишає сухим ваш будинок. Звичайно, для цокольного поверху знадобиться хороша гідроізоляція.
- Додаткові зони відпочинку
У будинку, побудованому каскадом, можна облаштувати тераси на даху, а при застосуванні сучасних мембран навіть розбити там сади!
Із мінусів можна виділити:
-
- Небезпека зсувів або тріщин
Для уникнення цих наслідків необхідно здійснити зміцнення ґрунтів підпірними стінками у нижній частині.
- Витратні підготовчі роботи
Масштабний обсяг земляних робіт потребує залучення великої будівельної техніки.
- Необхідність якісної гідроізоляції приміщень, що знаходяться у землі
- Складна конструкція фундаменту.
Фундамент будинку на схилі
Про це слід поговорити докладніше, оскільки від правильної конструкції фундаменту залежить довговічність вашого будинку.
Його форма виходить несиметричною, і реалізувати його можна по-різному:
- Горизонтально. Коли майданчик на схилі вирівнюють за допомогою будівельної техніки. Використовується, якщо ґрунт однорідний і щільний, немає близько розташованих ґрунтових вод.
-
Ступінчасто. Ґрунт не виймають, а облаштовують стрічковий фундамент з різною товщиною бетонної підкладки.
-
З використанням паль. Цей метод можна застосовувати при наявності ґрунтових вод, при неоднорідних ґрунтах. Причому, палі можуть бути як бетонними, так і металевими.
Висновок
Як бачите, ділянка на схилі – не біда! Сучасні будівельні технології дозволяють вирішити ряд питань, пов’язаних із нестандартним рельєфом. У результаті ви отримаєте архітектурно гарний і функціональний будинок.
Зверніться до команди професіоналів будівельної компанії DEWPOINT! Наші фахівці розроблять проект Вашого будинку, а також виконають всі будівельні роботи «під ключ»! Типові проекти можна подивитися тут.