Тривалість будівництва майбутнього будинку визначається багатьма важливими факторами, як, наприклад, розмірами будівництва, складністю архітектурних рішень, формою будинку, технологією будівництва, отриманням дозвільних документів і т.д. Звичайно ж, кожен хоче, щоб будівництво будинку обмежилося одним сезоном на кшталт навесні — початок робіт із встановлення фундаменту, взимку — заселення в новий будинок.
Але насправді будівництво будинку може значно затягнутися, на що впливають багато деталей: наявність відповідальної будівельної бригади, своєчасна доставка будівельних матеріалів, погодні умови для активної роботи тощо. Часто при плануванні будівництва будинку або котеджу заздалегідь обмовляється і затверджується перерва, але важливо знати, чим вона небезпечна для майбутнього будинку.
Також є можливість, що знадобиться консервація будівництва на зиму, що також обіцяє проблеми і додаткові витрати. Тому рекомендуємо детальніше вивчити питання щодо переривання будівництва на різних етапах.
Нульовий цикл: переривання будівництва
Експертна думка представників будівельної компанії – переривати будівельні роботи краще на початковому (нульовому) етапі. Що може бути зроблено на цей момент:
-
залита фундаментна стрічка, забетоновані стовпи;
-
зведено стіни основи майбутньої будівлі;
-
завершено заливання підлоги;
-
організовано підвальне перекриття;
-
утеплені та ізольовані від вологи стіни цоколя.
Тут дуже важливо врахувати, якщо фундамент не буде встановлений до зими, необхідно забезпечити відведення надлишку води, утеплити основу для стійкості до низьких температур. Основна проблема перерви будівництва цього сезону – пошкодження готового фундаменту, утворення тріщин. Якщо ділянки пошкоджень незначні, можна швидко відновити.
Загальнобудівельні процеси
На загальнобудівельному етапі (завершальній стадії) у конструкції вже присутні:
-
зведені стіни, димар;
-
міжповерхові перекриття;
-
дах (покриття, обшивка, захисний матеріал).
В даному випадку краще використовувати руберойд, оскільки він дешевий і не викличе інтересу у зловмисників. Черепицю ж можна демонтувати за кілька годин, що дає змогу благополучно її поцупити.
Найкращий сезон для заморожування будівництва – зимовий. Небезпека заходу – висихання та осідання стін. В такому разі вдаються до консервації, щоб передбачити утворення тріщин. Проте, якщо вони виникнуть, то відновити дефекти буде нескладно.
Складні етапи переривання будівництва
Підготовку основи до перерви у будівництві потрібно виконувати добротно. Якщо не використовувати хоча б мінімальний захист фундаменту, можна зіткнутися з проникненням вологи між фундаментом і стіною. При низьких температурах це може призвести до розриву блоків фундаменту і руйнування ізоляційного матеріалу.
Перекриття на першому поверсі також потрібно підготувати. Ці ділянки майбутнього будинку без спеціального захисту будуть схильні до агресивного впливу вологи та низької температури. Зокрема вода проникне в пустотілі блоки, чим зруйнує бетонні основи під час заморожування.
Відсутність перекриття викликає подібну реакцію: матеріал стін насичується водою, між утеплювачем та стіною утворюється конденсат, що неминуче веде до пошкоджень.
Передумови для заморожування будівництва
Підготовчі роботи перед встановленням фундаменту повинні передбачати покриття дна матами із соломи та захистом із щільної плівки. В іншому випадку після ослаблення грунту, наповнений водою і ґрунт, що розширився в об’ємі, необхідно буде видалити, і засипати піщано-гравійну суміш, що значно збільшує витрати, як фінансові, так і фізичні.
Відсутність перекриттів та зведених стін у свою чергу, на думку будівельних експертів, значно ускладнює процес заморожування будівництва. В даному випадку ніщо не перешкоджає попаданню вологи на бетонну основу і проникнення її в структуру будівельного матеріалу, що веде до пошкоджень.
Основні дефекти та значні збитки, ймовірні при перериванні процесу зведення будинку або котеджу — це:
-
промерзлий фундамент;
-
нерівномірність просідання будинку;
-
розшарування рядів кладки;
-
поява тріщин;
-
опуклість окремих ділянок;
-
випадання матеріалу з дверних та віконних отворів;
-
порушення цілісності окремих елементів конструкцій;
-
міцність будівництва, що значно знизилася.
Важливо розуміти всю небезпеку перерви, і те, що додаткові витрати не уникнути в будь-якому випадку.
Важливі аспекти сезонного будівництва
Насправді зведення будинку або котеджу за один сезон – це процес, що вимагає чималих зусиль, вкладень та ретельної підготовки. Часті випадки, коли обійтися без заморожування будівництва просто неможливо. Усадка будинку – процедура обов’язкова. Але в цьому випадку необов’язково поява тріщин у підставі та стінах.
На появу тріщин впливають важливі фактори, а саме:
-
рівномірність усадки конкретних елементів будівлі;
-
навантаження на основу будинку;
-
тип ґрунту на ділянці;
-
використовувана технологія будівництва та ін.
Усадка будинку – річ прогнозована, і відмовлятися від прогнозу не варто, навіть через її дорогу вартість. Для точності прогнозу можливої усадки необхідно проводити повноцінний геологічний аналіз ґрунту на ділянці. Так ви зможете уникнути небезпеки при проведенні переривання будівництва, зокрема, якщо при цьому буде проведена якісна консервація.
Консервацію проводимо у наступній послідовності:
-
якісна гідроізоляція основи;
-
утеплення фундаменту;
-
відведення вологи, що накопичується навколо основи.
Думка експертів будівельної компанії Дьюпоінт — здійснювати переривання будівництва допустимо виключно на певних етапах з огляду на підготовку, захист та консервацію. Якщо знехтувати цими нюансами, то всі ваші вкладення в майбутній будинок виявляться марно. Необхідно ґрунтовно та продумано ставиться до процесу будівництва, заручаючись допомогою кваліфікованих професіоналів. Тільки в цьому випадку ви можете в короткий термін побудувати власний будинок, заощадивши свої бюджетні кошти.