Опалення в приватному будинку – раціональний підхід
Забезпечення себе теплом, так само як їжею, водою, дахом, з незапам’ятних часів було і залишається базовою життєво необхідною людською потребою. У сучасному цивілізованому світі принципова різниця лише в двох речах. По-перше, звичайно ж, це те, що крім палаючих дров зігрітися в холодну пору року стало можливим за допомогою великої різноманітності джерел тепла. А по-друге, за цей саме тепло доводиться платити, причому чималі гроші.
Тому до питання опалення власного житла слід підходити завчасно, фундаментально і раціонально. Ще до проектування слід скласти список всіх способів теплозабезпечення, прийнятних саме для вашого району та ділянки, зробити калькуляцію витрат за кількома варіантами та вибрати оптимальний. При цьому в поняття оптимальності повинні входити наступні критерії: 1) стартові витрати – на підготовчі роботи, документацію, купівлю обладнання, установку та ін.; 2) поточні витрати – регулярні платежі за той чи інший вид енергоресурсів; 3) енергоефективність; 4) функціональність; 5) екологічність.
Різні ресурси теплової енергії
В Україні природний газ є найпоширенішим джерелом для отримання тепла. Згідно з офіційною статистикою, близько 83% від загальної площі житлового фонду країни газифіковано. Ще одним традиційним способом опалення є електроенергія. При цьому на сьогоднішній день енергоіндустрія активно розвивається та перелік альтернативних ресурсів стає все ширше:
- гідроенергетика (ГЕС);
- геліоенергетика (сонячні панелі, геліосистеми);
- вітроенергетика (вітрогенератори);
- біо-енергетика (твердопаливні котли, що працюють на різній біомасі (гранули, брикети та пелети з деревини, лушпиння соняшника, соломи, кори, тріски і т.д.), біогазові установки, біореактори);
- геотермальна енергетика (ГеоЕС, геотермальні теплові насоси);
- ттеплові насоси (грунтові, водяні, повітряні).
Для пересічного споживача безумовним плюсом є те, що з кожним роком альтернативні енергоджерела стають доступнішими та економічно привабливішими.
Види опалювальних систем
Сучасне проектування опалювальної системи на професійному рівні має бути комплексним і забезпечувати як оптимальний вихідний ресурс для обігрівального обладнання (котла), так і супутні потреби конкретного будинку: подача гарячої води, можливість розведення теплої підлоги, функціонування необхідної побутової техніки і т.д. І на виході вся система в цілому повинна працювати ефективно і при найменших витратах.
Опалювати житло можна за допомогою газового, електричного, твердопаливного котла або теплового насоса, підключених до мережі радіаторів та / або теплих підлог, а також електричного конвектора, каміна або змішаних технологій. Зокрема, у випадку з тепловим насосом можна вирішити відразу кілька важливих питань: опалення, підігрів води та охолодження. Дане обладнання характеризується високою енергоефективністю за рахунок різниці в кількості спожитої та генерованої енергії. Працюючи на електриці, теплонасос бере енергію навколишнього середовища та перетворює її в теплову для обігріву житла. Так, на 1 кВт спожитої електроенергії в систему опалення надходить 3-5 кВт тепла. До того ж, його установка на відміну від газового котла, не вимагає окремого проекту та дозволу. А в питанні екологічності тепловий насос має явні переваги.
Теплові насоси – енергоефективні методи опалення та кондиціонування. Порівняльний прорахунок
Щоб зорієнтуватися за витратами на різні варіанти опалення та обрати оптимальний, візьмемо для прикладу газовий котел та повітряний тепловий насос. Відзначимо, що в розрахунок взятий тепловий насос на опалення та гарячу воду (без кондиціонування), для порівнянності прорахунку з газовим котлом.
Виходячи з даних в таблиці, стартові витрати на газове опалення становлять близько 6 тис. євро, на тепловий насос – 10 тис. євро з урахуванням компенсації за програмою енерджі, тобто різниця 4 тис. євро або 120 тис. грн. При цьому за газ доведеться заплатити на 23 921 грн. / рік більше, ніж за електрику.
При зазначених первинних і поточних витратах окупність теплового насоса в порівнянні з газовим котлом становить: 120 000 грн / 23 921 грн = 5 років.
Таким чином, незважаючи на високі капіталовкладення, приблизно через 5 років вартість повітряного теплового насоса окуповується за рахунок економії на поточних витратах.
Варто враховувати, що дані прорахунку будуть коригуватися в залежності від зміни тарифів на газ і електрику.
За аналогічним принципом можна зробити порівняння інших видів опалення і вибрати для себе найбільш прийнятний. Важливо пам’ятати, що незалежно від встановленої системи опалення, ваш будинок буде тепліше за відсутності містків холоду, з хорошими енергозберігаючими вікнами, сучасними радіаторами і утепленими фасадами.