Енергозберігаючий будинок, екобудинок
Постійне зростання накладних витрат на утримання житла змушує домовласників замислитися над використанням енергозберігаючих технологій. Таким чином, система “пасивний будинок” цікавить не тільки прихильників екологічних споруд, а й тих, хто бажає заощадити на накладних витратах.
Що таке пасивний, енергозберігаючий будинок (екобудинок)
Екобудинком (пасивним будинком) називають будівлю, що відрізняється низьким енергоспоживанням, не оснащена традиційними опалювальними системами. Інженерні мережі такого житла, що включають охолодження, обігрів, гаряче водопостачання, вентиляцію, працюють завдяки використанню альтернативних джерел. Це може бути тепло, холод, що випромінюється землею, енергія вітру, сонця, води.
Енергоспоживання в пасивному будинку не перевищує 15 кВт / год на кожен квадратний метр житла. Цей показник вважається світовим стандартом для подібних споруд. Завдяки унікальним технологіям при спорудженні будинку не потрібно підбирати опалювальне обладнання, забезпечувати доставку пального матеріалу. При цьому екобудинок запобігає викидам до 4-7 тонн шкідливих речовин в атмосферу щорічно.
Класифікація споруд за рівнем енергоспоживання
Якщо в минулому столітті основними критеріями при будівництві будівель були розміри приміщень, комфорт їх використання, то сьогодні не менш важливим фактором при виборі житла вважається рівень його енергоспоживання. В Європі використовується нижчеперелічена класифікація будівель:
-
Старі будинки – споруди, зведені до 70-х років. Вимагають близько 300 кВт енергії для обігріву квадратного метра.
-
Нові будівлі зводилися до 2000 року. Використання нових матеріалів дозволило скоротити енергоспоживання до 150 кВт.
-
Споруди з низьким споживанням енергії вимагають всього 60 кВт / год. З 2002 в Європі заборонено будівництво будинків нижчого стандарту.
-
Пасивний будинок (екобудинок) споживає всього 10% енергії в порівнянні з більшістю споруд. Екобудинок не вимагає створення опалювальної системи, його енергоспоживання обмежується 15 кВт / год. Цей стандарт з 2019 року став основним для будівництва будівель в Європі.
-
Будинок нульової енергії акумулює стільки енергії, скільки споживає або трохи більше. Для обігріву житла, створення інженерних мереж використовуються сонячні панелі, вітрогенератори, біопаливо, теплові насоси.
-
Будинок плюс енергії. Сучасний активний будинок має позитивний енергобаланс. Контролер враховує погоду, час доби, сезон, щоб відрегулювати оптимальний режим роботи внутрішніх систем.
Енергозбереження активного, нульового будинку досягається завдяки використанню додаткових механізмів, які виробляють, які розподіляють енергію. Експлуатація пасивного будинку не вимагає використання додаткового обладнання.
Історія розвитку енергозберігаючих будинків
Перша будівля, яка було направлена на підвищення енергоефективності, була побудована в 1972 році з США, штат Нью-Гемпшир. Далі будівництво екологічних будинків розвивалося в Фінляндії (1973-1979) – комплекс Екохаус. А в 1990 пасивний будинок був побудований в Німеччині (Дармштадт).
Будівельна директива енергетичних показників, прийнята в Європі вимагає, щоб з 2020 року всі споруди, незалежно від призначення, були близькі до енергетичної нейтральності. У 2006 році вже було побудовано близько 6000 пасивних будинків в світі.
В Україні з 01.07.2019 відповідно до ЗУ «Про енергетичну ефективність будівель» всі будівлі повинні будуть отримувати енергетичний сертифікат.
Конструкція пасивного будинку
Для створення енергозберігаючих будинків використовуються традиційні будматеріали, але враховуються такі принципи:
-
теплоізоляція – використання високоефективних матеріалів для утеплення огороджувальних поверхонь дозволяє створити зону позитивних температур для всіх несучих конструкцій;
-
вікна – герметичні системи, використання двокамерних склопакетів, з інертним газом, дозволяють знизити втрати енергії;
-
вентиляція – рух повітря забезпечується автоматичними системами, оснащеними теплообмінниками;
-
системи опалення в енергозберігаючому будинку відсутні;
-
використання сонячних або водяних колекторів дозволяє підтримати комфортну температуру в найхолодніші дні.
Вартість
При створенні енергозберігаючого будинку вартість будівництва збільшується в межах 10% порівняно з традиційними спорудами. Додаткові витрати окупаються приблизно за 7 – 10 років.