Будівництво приватного будинку чи котеджу – це завжди спектр різних складних процесів та етапів підготовки. Одним із важливих моментів щодо забезпечення комфортних умов життя замовника в майбутньому будинку є опалення. Тепло та затишок для себе та близьких – це те, чого кожна людина хоче досягти внаслідок будівництва власного будинку. Однак, важливо розуміти, що джерел тепла в сучасному світі — безліч і вибір є непростим. До того ж опалювальна система – це завжди недешево.
Рекомендуємо звертатися за допомогою фахівців будівельної компанії Дьюпоінт ще на етапі проектування майбутнього приватного будинку – так ви зможете опрацювати питання опалення житла раціонально та ґрунтовно. Разом з експертами у вас буде можливість розглянути всі доступні варіанти теплопостачання, адаптивні для вашого району та безпосередньо ділянки, та вибрати відповідний. Оптимальний варіант опалення має передбачати:
- питання екологічності;
- ступінь функціональності;
- показники енергоефективності;
- початкові витрати (підготовка, отримання документів, покупка обладнання, монтаж тощо);
- поточні витрати (оплата енергоресурсів).
Сьогодні найактуальнішим варіантом обігріву приватного будинку є теплові насоси. Про них докладніше розповімо далі.
Визначення
Просто кажучи, тепловий насос – це обладнання, яке переносить теплову енергію від зовнішнього джерела споживача. Розрізняють такі види теплових насосів:
- повітря-повітря;
- вода-вода;
- повітря-вода;
- ґрунт-вода;
- ґрунт-повітря.
Такі теплові насоси працюють на перетворення тепла з ґрунту та ґрунтових вод, повітря, тепла, накопиченого у водоймищах. 70-80% теплової енергії є безкоштовними, взятими з довкілля, і 20-30% займає електроенергія, необхідна роботи устаткування.
Типи теплових насосів
На основі варіантів теплових насосів, зазначених вище, розглянемо класифікацію більш детально:
- Грунтові теплові насоси
Зрозуміло, що основне джерело енергії — це ґрунт. Для перетворення та отримання теплової енергії в даному випадку можуть використовуватись глибинні зонди (можуть бути до декількох сотень метрів!) або контури горизонтальних трубних колекторів (необхідна велика ділянка).
Для кого такий варіант насоса може бути актуальним? Для власників будинків, що розташовані на земельній ділянці. Великою перевагою буде віддалення ділянки від найближчого населеного пункту.
Зверніть увагу: рівень енергоефективності ґрунтового теплового насоса безпосередньо залежить від типу ґрунту, глибини залягання ґрунтових вод.
- Водяні теплові насоси
В даному випадку агрегація тепла походить з прилеглих водойм та грунтових вод. Перший варіант має на увазі занурення теплообмінника безпосередньо у водойму, другий – буріння свердловин.
Важливо: для водяних теплових насосів потрібна вода певної якості, регулярний контроль стану обладнання (необхідність додаткових витрат).
- Повітряні теплові насоси
Цей тепловий насос перетворює теплову енергію з навколишнього повітря. Встановлення цього типу опалювального обладнання обійдеться порівняно дешевше, вигідніше та простіше. Повітряний насос – універсальний (можна обігріти будинок, квартиру, офіс тощо), є ідеальним рішенням для регіонів із помірним кліматом. Більше того, навіть у -20ºС…-25ºС повітряний насос може стабільно обігрівати приміщення.
Найзатребуваніші на сьогодні теплові насоси – це повітря-повітря і повітря-вода.
Скільки коштує тепловий насос і які виробники існують
Щоб розуміти зразкові витрати на встановлення та застосування опалювальних систем, проведемо невеликий аналіз на прикладі газового котла та популярного повітряного теплового насоса:
Виходячи з наведених даних, початкові (стартові) витрати на повітряний тепловий насос дійсно будуть вищими, проте, очевидно, що згодом за газ доведеться платити набагато більше, ніж за електрику.
З урахуванням зазначених витрат, окупність теплового насоса складе близько 5 років, за рахунок значної економії поточних витрат, незважаючи на значні початкові фінансові вкладення.
Важливо: поточні тарифи на газ та електрику впливатимуть на показники, зазначені під час розрахунків.
На початок 2022 року до топ теплових насосів можна включити виробників:
- Mycond;
- Hitachi;
- Daikin;
- Mitsubishi;
- Panasonic;
- Viessmann;
- LG;
- Gree;
- Cooper&Hunter.
Який тепловий насос краще?
На сьогодні ми з упевненістю рекомендуємо марку Mycond за співвідношенням ціни, надійності та довговічності. У приватних будинках, які ми будуємо, монтуємо ці теплові насоси.
Переваги та недоліки теплових насосів
До ряду основних переваг та цінних особливостей теплових насосів слід віднести:
- економічність та порівняно швидку окупність;
- простоту установки (особливо насосів типу повітря-повітря та повітря-вода);
- надійність, безпека використання;
- універсальність та багатофункціональність (опалення, підігрів води, тепла підлога, кондиціювання за допомогою фанкойлів);
- тривалість експлуатації із гарантією (тривалість використання до 30 років);
- екологічність та відсутність шкідливих викидів;
- різноманітність моделей від виробників та адаптивність під необхідне приміщення.
Незважаючи на те, що плюсів у теплових насосів дійсно багато, не уникнути їм і недоліків. Мінуси теплових насосів:
- порівняно висока стартова вартість;
- необхідно підбирати насос під певні умови довкілля для правильної та стабільної роботи;
- також для правильного функціонування необхідно врахувати вимоги до електромережі (стійкість до стрибків напруги, можливість отримати достатньо фаз та потужностей);
- підігрів води до 50 ºС-60 ºС.
Чому експерти будівельної компанії Дьюпоінт рекомендують використовувати теплові насоси? Багато в чому завдяки тому, що:
- Тепловий насос – це вигідно (за великої стартової ціни установки, економія буде простежуватися майже відразу, в порівнянні з іншими джерелами теплової енергії).
- Це дуже ефективно (тепло не виробляється, а перетворюється з доступних природних джерел України).
- Такий спосіб опалення – це максимально безпечно та екологічно (немає шкоди для навколишнього середовища).
Зробіть свій будинок затишним, комфортним та теплим для себе та своїх близьких – довіртеся досвіду будівельної компанії Dewpoint у Дніпрі!