Приватна каналізація - яма або септик? фото 942968

Приватна каналізація – яма або септик?

Вигрібна яма або септик?

Всі за і проти

 

Якщо ви будуєте житловий будинок або дачу, де немає центральної каналізації, ви напевно замислювалися про те, яку систему автономної каналізації обрати.

Наразі існує два основних варіанти автономної каналізації у будинку – це септик і вигрібна (зливна) яма. При цьому на вибір того чи іншого впливає, перш за все, фінансова сторона питання. Але що криється за різницею у ціні і чи варто переплачувати?

Аби легко визначитися з типом індивідуальної каналізації, ми більш детально охарактеризуємо їх види, розглянемо особливості, а також плюси і мінуси.

Вигрібні ями

Для накопичення каналізаційних стоків у приватному секторі широко використовують вигрібні, або як їх ще називають зливні, ями. Це старий дідівський спосіб, коли в землі викопується глибока яма, стінки якої можуть бути обкладені цеглою або бетонними кільцями. Дно залишають ґрунтовим для дренування стічної рідини, тобто такий резервуар не є герметичним. Просто, дешево і сердито. І, головне, екологічно небезпечно, оскільки неочищені стічні води з усіма їх забрудненнями – фекалії, побутова хімія та інше, всмоктуються у землю крізь дно і стінки, потрапляючи у ґрунт і ґрунтові води. До того ж неприємний запах на вашій присадибній ділянці забезпечений.

Саме тому санітарними і будівельними нормами України заборонено облаштування негерметичних вигрібних ям. Якщо це не буде враховано при проектуванні і будівництві будинку, ви зіткнетеся з труднощами затвердження такого проекту та введення об’єкта в експлуатацію, штрафами і зверненнями сусідів до суду.

Однак аж до сьогодні цей варіант вирішення проблеми каналізації не просто існує, а є дуже популярним, особливо у сільській місцевості. Причинами його використання є простота і низька вартість, відсутність необхідності частого відкачування (коли порівняти з герметичною ямою), низький рівень екологічної свідомості господарів.

Приватна каналізація - яма або септик? фото 942969
Продовжуючи тему недоліків вигрібної ями, варто відзначити, що завдяки пухкій структурі ґрунту на початку її функціонування рідина легко просочується крізь нього. Однак через деякий час яма неминуче замулюється, забивається сміттям, на дні і стінках утворюється кірка з суміші різних речовин людської життєдіяльності і нерозчинного жиру, яка дуже погано пропускає воду. Для подальшого користування каналізацією у будинку мул із ями необхідно викачувати, наймаючи спецтехніку, поверхню ями очищати від кірки. І якщо перше відкачування при достатньому обсязі ями потрібно робити, скажімо, не раніше ніж через кілька років, то чим довше її експлуатувати, тим частіше доведеться це робити, аж до одного разу кожні 2-3 місяці. Щоб зменшити забивання ями, у неї можна засипати різні біологічні або хімічні препарати. Тобто ми приходимо до того, що для безперебійної роботи зливна яма потребує якісного регулярного обслуговування.

Герметичні вигрібні ями накопичують побутові стоки і відкачуються у міру заповнення. Вони екологічно безпечні, і відходи з них не потраплять у ґрунт. Це може бути гідроізольована яма з бетону, шлакоблоку, цегли або ж пластиковий резервуар. Однак цей варіант доцільний для маленьких будинків. На думку експертів, при великих обсягах стоків цей спосіб стає економічно невигідним і організаційно складним. Вигрібна яма не годиться для домівок з комфортним водопостачанням – добове споживання води в таких будинках набагато перевищує допустимий рівень для вигрібів.

Можна зробити подвійну (або багатокамерну) ємність, з’єднану переливної трубою, така конструкція називається ямою з перетіканням і є чимось середнім між вигрібною ямою і септиком. Схема роботи полягає в осіданні важчих фракцій побутових стоків у першому герметичному резервуарі і переливанні освітленої води до іншого з подальшим дренажем у ґрунт. У цьому випадку загальний обсяг вигрібної ями збільшиться, а сама система буде схожа на примітивний септик. Однак ступінь очищення стічних вод все ще залишається низьким.

Переваги вигрібної ями:

  1.       Простота реалізації – можна зробити власними силами;
  2.       Економія коштів – для облаштування знадобиться мінімум матеріалів;
  3.       Відсутність необхідності частого відкачування (тільки у випадку з дренажною ямою у порівнянні з герметичною);
  4.       Можна поєднати із ще однією ямою для отримання системи у вигляді примітивного септика

Недоліки вигрібної ями:

  1.       Вигрібні ями без гідроізоляції заборонені санітарними нормами;
  2.       Висока ступінь забруднення навколишнього середовища (дренажна яма);
  3.       Короткий термін служби, замулювання в міру експлуатації, утворення водонепроникної кірки на стінках і дні, поганий відтік води, що вимагає частішого відкачування і чищення;
  4.       Регулярна відкачка у випадку з герметичною вигрібною ямою;
  5.       Економічно невигідно і організаційно складно при великих обсягах стоків;
  6.       Необхідність забезпечення під’їзду до ями асенізаційної машини, додаткові витрати;
  7.       Використання додаткових коштів для обслуговування (біо- і хімпрепарати);
  8.       Промерзання ями в зимовий період і погана пропускна здатність;
  9.       Поширення неприємних запахів, шкідливих бактерій.

 

Септики

Приватна каналізація - яма або септик? фото 942970
Альтернативою вигрібній ямі є септик. Септик позиціонується як більш сучасний і цивілізований, але у той же час і більш витратний варіант відведення каналізаційних стоків з його високою початковою вартістю придбання. Однак його економічна вигода розкривається у процесі експлуатації.

На ринку України септики існують досить давно. Поряд з імпортним обладнанням пропонується і продукція вітчизняного виробництва, таким чином, завдяки конкуренції на сьогодні ціни стали більш прийнятними.

Зазвичай септик являє собою підземний відстійник, що складається з одного або декількох відсіків, через які послідовно протікають стоки. Принцип роботи септика полягає в тому, що стічна вода з домішками біологічних і побутових відходів проходить механічну очистку на 50-70%, після чого потрапляє до дренажного поля і потім у ґрунт у безпечному для довкілля стані. Осад на дні септика підлягає вивезенню асенізаційної машиною. Особливість септика у тому, що потрібно постійно додавати бактерії.

Залежно від кількості постійних мешканців будинку слід обирати відповідний обсяг септика.

 

Приватна каналізація - яма або септик? фото 942971

Ще більш вдосконалений метод очищення каналізаційних стоків – септик глибокої біологічної очистки, так званий біосептик. Тут відбувається не тільки механічне очищення (відокремлення і утримання грубих часточок і жирів), але і біологічне за рахунок життєдіяльності мікроорганізмів, які присутні в стічних водах і розмножуються завдяки створенню сприятливих умов. Тому до правильного біосептику не потрібно додавати бактерії чи біопорошки – комплекс мікроорганізмів утворюється природним чином. Очищена вода виходить із системи і направляється у дренаж. Вода, очищена в біосептику на 95-98%, не має запаху, безбарвна і абсолютно нешкідлива для навколишнього середовища. Відкачування мулу проводиться один раз на 1,5-2 роки в залежності від сезонності експлуатації біосептика.

Приватна каналізація - яма або септик? фото 942972

Особливістю більшості біосептиків є енергозалежність: до електрики підключається компресор, який і забезпечує етап біологічного очищення. Споживання енергії для системи на п’ять чоловік становить у середньому 50 Вт. Біосептики з компресором не бажано встановлювати на дачі, тому що вони досить чутливі до відсутності постійної кількості стоків і відключення електрики. Просунуті біосептики можуть тимчасово працювати навіть без електрики, від 4 до 7 днів, на механічному очищенні. Існують також безкомпресорні біосептики, що працюють на циркуляційному насосі. Вони простіші та надійніші, не бояться відключення електрики, простоїв з надходженням стічних вод, легко справляються з ранковими і вечірніми залповими скидами.

Переваги септика:

  1.       Безпека для навколишнього середовища;
  2.       Відсутність необхідності частого відкачування;
  3.       Різноманітність ємностей в залежності від обсягу стічних вод;
  4.       Біосептик не вимагає додавання бактерій;
  5.       Практично повна відсутність неприємного запаху;
  6.       Практичність і зручність експлуатації;
  7.       Тривалий термін служби (біосептик до 50 років).

Недоліки септика:

  1.       Висока вартість;
  2.       Енергозалежність (біосептик);
  3.       Необхідно обслуговувати фільтруючий дренаж кожні 5-8 років (септик з дренажним полем).

 

Приватна каналізація - яма або септик? фото 942973

Таким чином, незважаючи на простоту і доступність каналізації з використанням вигрібної ями, цей найчастіше застарілий і неекологічний варіант потребує регулярного обслуговування, що крім додаткових фінансових витрат також вимагає часу і постійного нагляду. Септик хоч і є порівняно витратним рішенням утилізації стоків, та має велику кількість переваг, які в повній мірі виправдовують вартість, а також буде безпечним для вас і навколишнього середовища. Як наслідок усіх цих факторів попит на ринку септиків щороку зростає.

 

 

Содержание работ

Средняя стоимость
грн. с НДС

Энергоаудит зданий коммерческой сферы
Офисы, склады, производственные помещения

от 50 000

Раздел «Энергоэффективность» в составе проекта для объектов класса СС2 м СС3

                                      от 30 000

Тепловизионная съёмка и термографический отчет

от 10 000

Тепловизионная съёмка коттеджей

от 5 000

×
Получить бесплатную консультацию

 

×
Комплектации

 КомфортЛюкс
Проект
Эскизный проект
3D-визуализация×
Фундамент
Ленточный фундамент с армированием, высота и ширина зависит от типа стен и результатов геологических изысканий
Песчаная подсыпка и гидроизоляция фундамента
Армированная стяжка пола 1-го этажа с утеплением
Закладные коммуникации в фундаменте
Каркас (для каркасной технологии)
Двойной брус основы, обработанный огнебиозащитой
Горизонтальная гидроизоляция под брус основы
Несущие стены каркаса - брус 145х45
Перекрытия брус 200х50
Комплект верхнего обвязочного бруса
Комплект креплений для монтажа каркаса
Несущие конструкции (газоблок, кирпич)
Обустройство каменной кладки:
- кирпич М100
- газоблок В 2,0 d400 UDK
Горизонтальная гидроизоляция - рубероид
Монолитный пояс
Перемычки железобетонные
Перекрытия монолитные/панельные/деревянные
Кровля
Комплект стропил из бруса 145х45 мм, обработанный огнебиозащитой
Комплект обрешетки: контр обрешетка 25х40 мм, обрешетка 25х100 мм (OSB-3 12 мм), ветровая доска
Супердиффузионная мембрана
Комплект крепления на крышу
Кровельный материал - металлочерепица (или битумная черепица)
Обустройство водосточной системы
Подшивка свесов кровли виниловым софитом
Тепло- звукоизоляция
Утепление внешних стен (внутреннее наполнение - для каркасной технологии): базальтовый утеплитель 150 мм
Звукоизоляция внутренних перестенков и перекрытия (для каркасной технологии) - базальтовый утеплитель 100 мм
Утепление крыши - базальтовый утеплитель 150 мм (для 1-эт дома утепл. перекр-я)
Отделочные работы
Наружное утепление стен - базальтовый утеплитель 50 мм×
Наружная отделка фасада (сайдинг, блокхаус, фальш-брус, штукатурка «короед»)×
Внутренняя отделка стен и потолка (гипсокартон, деревянная вагонка, штукатурка стен гипсовой смесью)×
Окна, двери
Входные двери металлические×
Окна металлопластиковые 2-камерный стеклопакет×
Услуги
Монтаж
* В просчет не включены: террасы, навесы, балконы, дымоходы, камины, лестница на 2 этаж, межкомнатные двери

×
Хочу стать партнером

 

×
Заказать просчет

 

×
Записаться на встречу

 

×
Задать вопрос

 

×
Получить чек-лист

 

×
Получить чек-лист

 

×
Получить КП

 

×
Мы с Вами вскоре свяжемся!
×
Подписаться на наши новости и акции

 

×
Получить каталог

 

У вас є земельна ділянка? такні Коли ви плануєте будівництво? 1-3 місяціу наступному році З чого хочете будувати? газобетонкаркаскерамоблокцегла
×
Получить чек-лист

 

×
Отримати безкоштовну консультацію

 

×
Замовити розрахунок

 

×
Отримати Каталог

 

У вас є земельна ділянка? такні Коли ви плануєте будівництво? 1-3 місяціу наступному році З чого хочете будувати? газобетонкаркаскерамоблокцегла
×
Записатися на зустріч

 

×
Поставити запитання

 

×
Ми з Вами незабаром зв'яжемося!
×
Хочу стати партнером

 

×
Отримати чек-лист

 

×
Отримати чек-лист

 

×
Отримати чек-лист

 

×
Отримати КП

 

×
Отримати каталог

 

×
Получить каталог

 

×
Комплектації

 КомфортЛюкс
Проект
Ескізний проект
3D-візуалізація ×
Фундамент
Стрічковий фундамент з армуванням, висота і ширина залежить від типу стін і результатів геологічного дослідження
Піщана підсипка і гідроізоляція фундаменту
Армована стяжка підлоги 1-го поверху з утепленням
Закладні комунікації у фундаменті
Каркас (для каркасної технології)
Подвійний брус основи, оброблений вогнебіозахистом
Горизонтальна гідроізоляція під брус основи
Несучі стіни каркаса - брус 145х45
Перекриття - брус 200х50
Комплект верхнього обв'язувального бруса
Комплект кріплень для монтажу каркасу
Несучі конструкції (газоблок, цегла)
Облаштування кам'яної кладки:
- цегла М100
- газоблок В 2,0 d400 UDK
Горизонтальна гідроізоляція - руберойд
Монолітний пояс
Перемички залізобетонні
Перекриття монолітні/панельні/дерев'яні
Покрівля
Комплект крокв із бруса 195х45 мм, оброблений вогнебіозахистом
Комплект обрешітки: контр обрешітка 25х40 мм, обрешітка 25х100 мм (OSB-3 12 мм), вітрова дошка
Супердифузійна мембрана
Комплект кріплення на дах
Покрівельний матеріал - металочерепиця (або бітумна черепиця)
Облаштування водостічної системи
Підшивка звисів покрівлі вініловим софітом
Тепло- та звукоізоляція
Утеплення зовнішніх стін (внутрішнє наповнення - для каркасної технології): базальтовий утеплювач 150 мм
Звукоізоляція внутрішніх простінків та перекриття (для каркасної технології): базальтовий утеплювач 100 мм
Утеплення покрівлі - базальтовий утеплювач 150 мм (с 1-эт утепл. перекр.)
Оздоблювальні роботи
Зовнішнє оздоблення стін - базальтовий утеплювач 50 мм×
Зовнішнє оздоблення фасаду (сайдинг, блок-хаус, фальш-брус, штукатурка «короїд»)×
Внутрішнє оздоблення стін і стелі (гіпсокартон, дерев’яна вагонка, штукатурка стін гіпсовою сумішшю)×
Вікна, двері
Вхідні двері металеві×
Вікна металопластикові 2-камерний склопакет×
Послуги
Монтаж
* У розрахунок не входять: тераси, навіси, балкони, димоходи, каміни, сходи на 2 поверх, міжкімнатні двері

×
Получить прайс Вентокс
×
Получить прайс Прана
[contact-form-7 404 "Not Found"]
×
Отримати прайс Прана
[contact-form-7 404 "Not Found"]
×
Отримати прайс Ventoxx
×
Отримати консультацію
×
ДІЗНАЙТЕСЯ ВАРТІСТЬ ВАШОГО БУДИНКУ
назад
Оберіть матеріал споруди
Вкажіть поверховість
Вкажіть площу
Останній крок
квадратних метрів ДАЛІ
Дякуємо за звернення!
Ми з Вами незабаром зв'яжемося!
X
Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Youtube