⇒ Види шумів і методи боротьби з ними
⇒ Звукоізоляція несучих стін
⇒ Звукоізоляція перегородок
⇒ Звукоізоляція перекриттів / підлоги
⇒ Звукоізоляція вікон
⇒ Звукоізоляція дверей
⇒ Звукоізоляція інженерних систем / кінотеатру
⇒ Звукоізоляція на ділянці
Всі ми знаємо, як дискомфортно жити в шумі – чи то від галасливих сусідів в багатоповерхівці, чи то від зовнішніх джерел в приватному будинку. Здавалося б, про шумоізоляцію багато відомо, але частенько нею нехтують при будівництві (з метою економії), що згодом виливається в складності для господарів житла.
Ще раз нагадуємо, про важливість етапу проектування будинку! Саме при формуванні проекту ви можете:
– розробити грамотні планування, тобто рознести приміщення, що спричиняють шум (насосна, тех приміщення) і навпаки, тихі (спальні, дитячі)
– закласти потрібні висоти та розміри (висота від підлоги до стелі повинна бути запроектована з урахуванням звуко- теплоізоляції, теплих підлог, підвісних стель та ін.
Також враховується площа приміщень, щоб внутрішнє оздоблення стін або товщина простінків не “вкрала” внутрішній простір).
Види шумів і методи боротьби з ними
Можна виділити шуми і звуки. Шум не має структури і негативно впливає на нервову систему людини. Звуки ж мають хвильові коливання і свою амплітуду. Обидва види необхідні людині, але в допустимих межах.
Оптимально і дуже комфортно для людини приміщення з рівнем шуму до 25 дБ, хоча нормами допускається до 45 дБ вночі і до 65 дБ вдень. Занадто тихе приміщення (до 10 дБ) буде викликати тривожність, тому також не рекомендується.
Види шумів:
– повітряний – хвильові коливання повітря (музичний шум, плач і т. п.)
– ударний – відтворюється механічним шляхом (крок, стукіт)
– структурний – поширюється по частинах приміщення (стін, перекриттів).
Отже, як же боротися з шумом?
– ізолюватися від зовнішніх шумів
– локалізувати шуми усередині приміщення.
Для цього необхідна звукоізоляція усіма можливими методами.
Звукоізоляція несучих стін
досягається як за рахунок самого матеріалу стіни, так і за допомогою його зовнішнього утеплення.
На сьогодні в будівництві приватних будинків найбільш популярні будинки з газобетону, що мають прекрасну тепло- звукоізоляцію. Про всі переваги будинків з газоблоків можна почитати тут. Додатково будинок з газобетону зовні обшивається базальтової ватою, а далі штукатуриться або використовується додатковий декор за бажанням.
Каркасні будинки також мають в складі стін негорючую мінеральну вату (ми не використовуємо пінопласт, як в СІП-панелях, порівняння матеріалів в цій статті). Звукоізоляція таких стін буде залежати від товщини утеплювача, а також від кваліфікації бригади (не повинно бути щілин, проривів у захисних гідробар’єрах та ін.)
Також на шумоізоляцію буде в значній мірі впливати багатошаровість стіни (додатковий зовнішній шар базальтового утеплювача в 100 мм дасть вам не тільки тихий, але і дуже теплий будинок).
Зараз набувають популярності теплоізоляційні плити PIR (пенополіізоціанурат), вони використовуються для утеплення стін, плоских покрівель, фундаментів, горищ. Матеріал не схильний до горіння, вологи, цвілі. Єдиний недолік – висока ціна.
Цегла вважається міцним кладки матеріалом, проте цегляний будинок не захистить вас від холоду і звуків. Прийдеться або робити масивну кладку, або дуже добре утеплювати будинок, що спричинить за собою значне подорожчання.
Зверніть увагу, зсередини будинок не можна утеплювати паронепроникними матеріалами (пінополістиролом та ін.), Так як буде зміщена «точка роси» всередину стіни, що призведе до утворення конденсату, потім цвілі і грибка.
На внутрішні стіни може бути наклеєна пробка, або спеціальні шумоізоляційні рулонні матеріали. Або ж стіни обшивають гіпсокартоном на профіль, що утворює повітряний зазор, куди додатково можна прокласти паропроникний утеплювач (базальт, скловата).
Звукоізоляція перегородок
Простінки в будинку можуть бути виконані з різних матеріалів. Для каркасних будинків частіше використовують брус + щитові матеріали (гіпсокартон, OSB) + утеплювач. Проникнення звуку буде залежати від товщини утеплювача і від якості монтажу.
У будинках з газобетону перегородки можуть бути як з самого газобетону (частіше товщиною 100 мм), так і з цегли (для більш міцного кріплення настінного меблів). У будь-якому випадку при формуванні стін потрібно якісно герметизувати щілини і примикання. Також можна використовувати багатошарові утеплювачі простінків, для додаткової шумоізоляції.
Звукоізоляція перекриттів / підлоги
Підлога і перекриття в будинку піддаються як повітряним так і ударним коливаням. Найскладніше виключити саме ударні шуми.
З шумоізоляцією стелі добре справляються як популярні натяжні стелі (прошарок повітря гасить коливання), так і підвісні варіанти. В цьому випадку металеві профілі кріпляться на прокладки, які зменшують вібрації, а також прокладають рулонні утеплювачі в простір між перекриттям і листовим матеріалом.
Звукоізоляція підлоги можлива в таких варіантах:
– «плаваючі» підлоги (стяжка укладається на шар пружного утеплювача, при чому жорстко не з’єднуючись із стінами)
– якісні підкладки під ламінат і паркет
– підлогу на дерев’яних лагах (також з прокладкою тепло- звукоізоляційних матеріалів)
– збірні звукоізолюючі підлоги (готові збірні панелі).
Звукоізоляція вікон
Акустичний комфорт в будинку пов’язаний в першу чергу з площею скління. Які б були якісні вікна, вони все одно не замінюють стіни 🙂
Найбільш ефективні для захисту від шуму будуть багатокамерні склопакети, також можлива різна товщина скла. Значний вплив надає відстань між склом – чим вона більше, тим краще звукоізоляція. Застосування плівок також дає додатковий ефект. Також значну роль в шумоізоляції вікон грають: фурнітура, якісні ущільнювачі, правильний монтаж і регулювання.
Звукоізоляція дверей
Що стосується зовнішніх дверей, то бажано встановити двоє дверей, а укоси між ними також добре утеплити.
Міжкімнатні варіанти повинні бути міцними і масивними, мати щільний притул, ущільнювачем по всьому контуру. Звичайно, «глухі» двері дадуть максимальний звукопоглинання, але іноді хочеться і урізноманітнити склом або іншими декоративними вставками свій дизайн інтер’єру.
Звукоізоляція інженерних систем / кінотеатру
У більшості сучасних будинків під інженерні системи виділяються окремі приміщення: насосна, пральня. Окремо варто виділити домашній кінотеатр. Всі ці шумні кімнати стоїть рознести з тихими, що полегшить завдання звукоізоляції.
Решта проблем вирішуються так:
– всі прилади варто монтувати на вібропоглинаючі прокладки
– труби і вентканали обертаються шумопоглинаючими матеріалами
– електротехнічні прилади герметизуються максимально.
Для домашнього кінотеатру краще вибрати приміщення з мінімумом дверей і вікон (їх краще завішувати щільною тканиною для запобігання відбиття звуку). Знову-таки спочатку передбачте в проекті, що підлогу і стіни будуть мати більшу товщину, щоб не забирати зайвий внутрішній простір. Ідеально використовувати «плаваючу» підлогу, її товщина буде 8-15 мм, для стін часто використовують готові стінові панелі (акустична вата + гіпсокартон), які повинні мати вібророзв’язні вузли кріплення для поглинання вібрацій.
Звукоізоляція на ділянці
Швидше за все ви бачили за кордоном такі високі захисні екрани? Ось такі можна застосувати, якщо ваш будинок знаходиться біля дороги. Вони можуть мати певну прозорість, щоб сильно не затінювати ділянку. Висота екрану повинна бути не менше 3 метрів. Якщо це просто паркан, то врахуйте, що зелені насадження також дають потужний ефект шумоізоляції.